Nádor penisu se nejčastěji vyskytuje mezi 50. až 80. věkem života. Častěji se objevuje v zemích, kde není prováděno odstranění předkožky (obřízka) v dětství z náboženských důvodů. V České republice se ročně zachytí méně než 100 nových případů.
Nádory nejčastěji postihují předkožku a žalud penisu. V počáteční fázi se nádor projevuje jako zarudlá ploška na žaludu nebo na předkožce, která postupně přechází ve zvětšující se výrůstek nebo naopak ve vředovitě vyhlížející ložisko. „Není-li nádor včas odstraněn, pokračuje v růstu a postupně může zachvátit celý žalud nebo i penis, případně se může rozšířit i do tříselných lymfatických uzlin," vysvětluje MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum.
Příčinou vzniku nádorů jsou zřejmě opakované záněty v předkožkovém vaku, které můžou být způsobené zúženou předkožkou. V případě, že má nádor vzdálené metastázy pacienti většinou umírají do dvou let. Pokud jsou postižené lymfatické uzliny, pětileté přežití je cca 30 %, bez postižení pětileté přežití 80 %.
„V případě podezření na nádor provádíme nejprve odběr vzorku tkáně z podezřelého ložiska, který umožní stanovení přesné diagnózy a potvrzení nebo vyloučení nádoru," popisuje proces MUDr. Purmová.
Léčba pak závisí na velikosti nádoru – je-li nádor zachycen včas, je možné jeho odstranění laserem či jiným šetrným způsobem, aniž by byl penis zásadním způsobem poškozen nebo zkrácen. „U větších nádorů již obvykle musíme odstranit nádor i s částí penisu nebo dokonce s penisem celým. Je tedy velmi důležité, aby pacient v případě podezřelého nálezu kontaktoval včas zkušeného urologa – může tak předejít nutnosti pro muže velmi nepříjemného operačního zákroku, případně snížit jeho dopady," upozorňuje lékařka UroKlinikum Praha.