Price list in CZK - UroKlinikum Prague

Price list

Price list of urologic examinations valid from June 2016.

Premium examination

Complex examination PREMIUM: Include general urologic examination including physical examination, examination of prostate, evaluation of urine, (chemical examination and bacterial evaluation), evaluation of urine stream - uroflowmetry, ultrasound of kidney, bladder, alternatively prostate, testicles in men. Blood test-PSA.

3 000,-
Standard examination

Evaluation of health condition, past medical history, recommendation. Ultrasound of abdomen (kidney, testicles, bladder, prostate) examination of urine and additional blood tests (not included in price of examination)

1 400,-

Folow up examination

Evaluation of previous set treatment, physical examination focused on previous treatment

650,-

Consultation

(10 minutes)

Evaluation of health status and treatment with the patient. Second opinion on current treatment. Treatment recommendations.

No clinical examination is included.

USG1 ABDO

Trans abdominal ultrasound of kidneys, bladder and prostate

USG2 Men

Ultrasound examination of testicles and penis

USG3 Kombi

Concomitant examination of kidneys, bladder, prostate, testicles and penis

600,-

USG4 REKT

Trans rectal ultrasound examination of prostate.

500,-

Uroflowmetry

Evaluation of urine stream by uroflowmeter

200,-

Cystoscopy
(flexible)

Endoscopic evaluation of the bladder  by flexible instrument - cystosscope.

1.500,-
Urodynamic examination 2.000,-

BTA stat test

Rapid evaluation of urine for bladder tumor

1.600,-

PCA3 test Genetic testing for risk of prostate cancer obtained from urine. 8.000,-
Lab tests pricelist According to the completed tests on request in ambulance. Ad hoc

Price list of surgical procedures

Vasectomy

Surgical methods of male contraception in local anaesthesia

13.000,-

Circumcision

Surgical removal of foreskin in local anaesthesia

14.000,-

Frenuloplasty

Surgical correction of frenulum

13.000,-

Plastic correction of a skin disorder on genitalia

Individual calculation

ENT Inhalation

Analgetic and anxiolytic supplement during the surgical procedure.

3.000,-

Martina Hekerová

Chtěla bych Vám moc poděkovat za přístup Vašich zaměstnanců. Mohu Vám říci, nikdy jsem nezažila tak příjemný, profesionální a srdečný přístup, a to jak ze strany pana doktora Tůmy, tak i sestřičky Chmelářové.

Vždy, když dorazím, okamžitě jdu na řadu. To nemluvím o usměvavém recepčním a recepční. Konzultace a celkové vyšetření je velmi podrobné, dokonce bych řekla, ač to může působit zvláštně, k takovým lidem se člověk vrací s klidem na duši.