Urologická ambulance

Komplexní odborná ambulantní urologická péče na jednom místě právě pro Vás

Urologické zdraví je dar,
             o který je třeba pečovat

Předčasná ejakulace

Předčasná ejakulace - jak ji můžeme léčit?

 

Předčasná ejakulace (PE) je odborný termín, který používáme pro situace, kdy dochází k ejakulaci (výronu semene) záhy po začátku pohlavního styku (dle přesné definice do 1 minuty), aniž by ji muž dokázal oddálit. Byť se nejedná o onemocnění, které by ohrožovalo život, jeho důsledky na psychický stav muže a pohlavní život páru jsou velmi závažné.

Jedná se o poměrně častý problém - předpokládáme, že postihuje až 15-20% mužů v sexuálně aktivním věku.

 

Příčinu předčasné ejakulace přesně neznáme. Rozdělujeme ji na primární, která provází nemocného od prvního pohlavního styku a sekundární (druhotnou), která se objeví během do  té doby bezproblémového sexuálního života muže.

Mezi předpokládané příčiny PE lze řadit zvýšenou citlivost v oblasti penisu nebo žaludu penisu, psychické problémy nemocného, jeho obavy, případně poruchu  5-HT receptorů, které se podílejí na řízení ejakulace u muže během sexuálního aktu. Z dalších možných příčin je nutno zmínit obezitu, chronický zánět prostaty, poruchu funkce štítné žlázy, emoční problémy či traumatizující sexuální zkušenosti.  V mnoha případech je PE sdružená s poruchami erekce a úspěšná terapie poruchy erekce „zázračně“ vyléčí i předčasnou ejakulaci.

Diagnóza se stanovuje na podkladě pacientovi zdravotní a sexuální anamnézy, komplexního urologického vyšetření, a také orientačního neurologického a hormonálního  vyšetření.

 

K terapii PE používáme hlavně léky. V nedávné době byl uveden do praxe nový lék (jeho název nemůžeme z důvodů zákonné regulace reklamy uvést), který je i oficiálně dostupný v ČR. Lék s účinnou látkou patří mezi tzv. inhibitory zpětného vychytávání serotoninu ( SSRI). Zvýšena hodnota serotoninu na synapsích „ejakulační kaskády“ způsobuje nižší citlivost 5-HT receptorů a následně oddálenou ejakulaci během pohlavního styku.

V léčbě sekundární PE se s úspěchem využívá tzv. behaviorální terapie a aplikace lokálních anestetických krému na bázi lidokainu a mezokainu. Konkrétní doporučení samozřejmě musí vycházet z pečlivého vyšetření.

 

Závěrem nutno podotknout, že předčasná ejakulace je dysfunkce, která významným způsobem dokáže negativně ovlivnit kvalitu života jinak „ zdravého“ nemocného. Trpíte-li tímto problémem, neváhejte se přijít poradit!

Názory pacientů

Pavel M., Český Krumlov

Podstoupil jsem malý operační zákrok, vasektomii v Uroklinikum. Vše proběhlo k mé spokojenosti, přesně jak bylo naplánovano a to diky vysoké kvalitě personálu a vybavení. Děkuji.

Pavel N., Liberec Pavel N., Liberec

Díky pravidelným preventivním prohlídkám mohu zůstat klidný a nemusím se obávat rakoviny prostaty.

ostatní názory