Urologická ambulance

Komplexní odborná ambulantní urologická péče na jednom místě právě pro Vás

Urologické zdraví je dar,
             o který je třeba pečovat

Ostatní mužské obtíže

Urologie je obor, který se věnuje léčbě onemocnění vývodných cest močových (ledviny, močový měchýř, močová trubice) i mužských pohlavních orgánů (varlata, nadvarlata, prostata). Tyto orgány může postihnout řada onemocnění. Jejich původ je různý, mohou být nádorového nebo zánětlivého charakteru, ale mohou mít i vrozenou příčinu.

Urolog se proto nezabývá jen léčbou poruch močení, jak je vžito mezi laickou veřejností. Ve skutečnosti je náplň oboru mnohem širší, zahrnuje i léčbu mužských pohlavních problémů, léčbu onemocnění šourku, jeho orgánů a podobně.

Neváhejte s vašimi problémy kontaktovat naše specialisty. Pečlivě a diskrétně vás vyšetří a navrhnou správný další postup.

Uroklinikum

Onemocnění předkožky

 

Předkožka je tvořena dvěma listy jemné kůže penisu, která za částečně nebo úplně zakrývá žalud a za normálních okolností ji lze volně přes žalud přetáhnout.

Po narození je předkožka obvykle částečně přichycena k žaludu, toto přichycení se však postupně během prvních let života uvolňuje, takže předkožku lze nakonec volně přes žalud přetáhnout.

V průběhu života může docházet ke změnám předkožky, které se projevují ztrátou její elasticity, případně jejím zúžením. V případě, že předkožku nelze vzhledem k zúžení přetáhnout přes žalud, hovoříme o tzv. fimóze. Tento stav je obvykle komplikován opakovanými záněty předkožky a žaludu, protože muž nemůže udržovat dostatečnou hygienu v této oblasti. V této situaci je obvykle nutno zvážit provedení tzv. obřízky (odborně cirkumcize), kdy je zúžená část předkožky odstraněna. Jedná se o nevelký operační zákrok, který je možné provést i ambulantně, mohou však nastat i komplikace. Proto by měl být výkon proveden  pečlivě a odborníkem s určitými zkušenostmi.

Nejlepší prevencí těchto potíží je dodržování hygieny penisu a předkožky po dobu celého života. Je však třeba říci, že ani tak nelze zúžení předkožky ve všech situacích předejít – trpí jí častěji například muži s cukrovkou.

Nebezpečná je situace, kdy muž zúženou předkožku přetáhne před žalud, zúžená předkožka se však v této pozici zachytí a nelze ji vrátit zpět přes žalud. Vede to k velkým bolestem, otoku a postupem času i k ztrátě prokrvení žaludu. V této situaci by měl muž neodkladně vyhledat urologa, který provede nezbytné ošetření.

Předkožka může onemocnět i jinými chorobami. Mohou se na ní objevit výrůstky (tzv. kondylomata), která jsou virového původu a zřejmě se přenášejí pohlavním stykem. Je možné je odstranit operační cestou, laserem nebo speciální mastí. Předkožku mohou postihovat záněty, ty se projeví zarudnutím, svěděním a bolestí předkožky nebo i žaludu. Stav je možno řešit předpisem masti s protizánětlivým účinkem a zvýšením hygieny.

V oblasti předkožky mohou vzniknout i nádory, které se nejprve projevují jako zarudlé ložisko, později jako výrůstek nebo vřed. Podrobnosti můžete najít v příslušné kapitole.

Trpíte-li některými z výše zmíněných problémů, neváhejte kontaktovat naše odborníky, rádi vám poradí, navrhnout další postup a případný zákrok provedou.

 

Onemocnění uzdičky penisu

Důvodem, proč příroda vytvořila na penisu uzdičku, je zřejmě potřeba dosažení ideální polohy žaludu a zevního ústí močové trubice v době ztopoření (erekce). Poloha musí být taková, aby sperma v době ejakulace směřovalo přímo do oblasti děložního čípku u ženy.

Uzdička může být v některých případech příliš krátká, což se projevuje nepříjemnými bolestmi v době ztopoření a při styku. Důsledkem kratší uzdičky může být i tzv. předčasná ejakulace, tedy stav, kdy muž dosáhne vyvrcholení již po krátké době styku, často i do jedné minuty.

Zkrácenou uzdičku je možno upravit poměrně jednoduchým operačním zákrokem, který se obvykle provádí v místním znecitlivění ambulantně. Měl by však být samozřejmě proveden urologem s určitými zkušenostmi.

Vzácně může zkrácení uzdička během pohlavního styku prasknout, což může způsobit poměrně silné krvácení. V této situaci musí pacient ihned vyhledat urologa, který krvácení zastaví.

Trpíte-li výše zmíněnými problémy, neváhejte kontaktovat naše odborníky, rádi vám poradí, navrhnout další postup a případný zákrok provedou.

Názory pacientů

Jiří P., Praha Jiří P., Praha

Děkuji profesoru Babjukovi a celému týmu za to, že rychle a efektivně vyřešil mé zdravotní obtíže. Skvělá péče a přístup s jakým jsem se zatím nesetkal.

Pavel M., Český Krumlov

Podstoupil jsem malý operační zákrok, vasektomii v Uroklinikum. Vše proběhlo k mé spokojenosti, přesně jak bylo naplánovano a to diky vysoké kvalitě personálu a vybavení. Děkuji.

ostatní názory