Obtíže s erekcí a ejakulací

Co je to porucha erekce?
Porucha erekce (česky ztopoření penisu) je dlouhodobá neschopnost Průběh erekce - UroKlinikum Prahadosáhnout nebo udržet erekci dostatečnou pro uspokojivou sexuální aktivitu.

Příčin vzniku poruchy erekce je mnoho. Jejich správné odhalení je klíčem k úspěšné léčbě.

Jaké jsou příznaky poruch erekce?
O poruše můžete uvažovat, pokud jste v poslední době zpozoroval opakovanou změnu kvality Vaší erekce. Někdy je prvním příznakem příliš krátká erekce pro kvalitní sexuální život - jinými slovy odezní příliš rychle, aniž by došlo k uspokojení vašemu i vaší partnerky.

Co způsobuje problémy s erekcí?
Problémy s erekcí mohou být způsobeny vedlejšími zdravotními problémy, které se objevují s věkem, jako je cukrovka či vysoký krevní tlak, nebo psychologickými faktory jako stres a úzkost. Velmi často porucha erekce předchází první příznaky těchto onemocnění, hlavně onemocnění kardiovaskulárního systému. I z těchto důvodů je nutné jí věnovat dostatečnou pozornost a obrátit se na svého lékaře.

Vzhledem k počtu faktorů, které mohou způsobovat problémy s erekcí, není překvapením, že většina mužů v nějaké fázi svého života potíže s erekcí zažije. V případě, že se poruchy erekce objevují pravidelně, je důležité konzultovat obtíže s Vaším lékařem.

V případě, že vás zajímá, máte-li poruchu erekce, případně jak je závažná, můžete základní informaci získat při vyplnění tzv. mezinárodního dotazník sexuálního zdraví muže (IIEF-5) - jeho vyplnění i posouzení výsledku je samozřejmě součástí vyšetření v naší ambulanci.

Na základě odpovědí rozdělujeme poruchy erekce do čtyř stupňů dle závažnosti na:

• kompletní (≤ 4 body),
  • těžké (5-10 bodů),
  • středně těžké (11-14 bodů),
  • mírnou (15-20 bodů) (tab. 3),
  • žádné - při dosažení 21 bodů a více se o poruchu erekce pravděpodobně nejedná.

Jak erektilní dysfunkce léčíme?
Správná léčba poruchy erekce se skládá z komplexního vyšetření nemocného s cíleným vyhledáním možných příčin vzniku a léčby, která se snaží odstranit konkrétní příčinu. Diagnostika se obvykle skládá z vyšetření lékařem, provedení různých krevních testů a vyšetření ultrazvukem.

Samotná terapie by měla být přísně cílena, zohledňující typ poruchy a její příčiny. Součástí léčby je často i doporučení ke změně životního stylu či úpravě stávající medikace, ale samozřejmě většinou i nasazení příslušných léků či provedení příslušného operačního zákroku.

Je velmi důležité, aby celá léčba byla v rukou zkušeného lékaře, obvykle urologa, který se specializuje na oblast andrologie.