Obtíže s erekcí a ejakulací

Co je to porucha erekce?
Porucha erekce (česky ztopoření penisu) je dlouhodobá neschopnost Průběh erekce - UroKlinikum Prahadosáhnout nebo udržet erekci dostatečnou pro uspokojivou sexuální aktivitu.

Příčin vzniku poruchy erekce je mnoho. Jejich správné odhalení je klíčem k úspěšné léčbě.

Jaké jsou příznaky poruch erekce?
O poruše můžete uvažovat, pokud jste v poslední době zpozoroval opakovanou změnu kvality Vaší erekce. Někdy je prvním příznakem příliš krátká erekce pro kvalitní sexuální život - jinými slovy odezní příliš rychle, aniž by došlo k uspokojení vašemu i vaší partnerky.

Co způsobuje problémy s erekcí?
Problémy s erekcí mohou být způsobeny vedlejšími zdravotními problémy, které se objevují s věkem, jako je cukrovka či vysoký krevní tlak, nebo psychologickými faktory jako stres a úzkost. Velmi často porucha erekce předchází první příznaky těchto onemocnění, hlavně onemocnění kardiovaskulárního systému. I z těchto důvodů je nutné jí věnovat dostatečnou pozornost a obrátit se na svého lékaře.

Vzhledem k počtu faktorů, které mohou způsobovat problémy s erekcí, není překvapením, že většina mužů v nějaké fázi svého života potíže s erekcí zažije. V případě, že se poruchy erekce objevují pravidelně, je důležité konzultovat obtíže s Vaším lékařem.

V případě, že vás zajímá, máte-li poruchu erekce, případně jak je závažná, můžete základní informaci získat při vyplnění tzv. mezinárodního dotazník sexuálního zdraví muže (IIEF-5) - jeho vyplnění i posouzení výsledku je samozřejmě součástí vyšetření v naší ambulanci.

Na základě odpovědí rozdělujeme poruchy erekce do čtyř stupňů dle závažnosti na:

• kompletní (≤ 4 body),
  • těžké (5-10 bodů),
  • středně těžké (11-14 bodů),
  • mírnou (15-20 bodů) (tab. 3),
  • žádné - při dosažení 21 bodů a více se o poruchu erekce pravděpodobně nejedná.

Jak erektilní dysfunkce léčíme?
Správná léčba poruchy erekce se skládá z komplexního vyšetření nemocného s cíleným vyhledáním možných příčin vzniku a léčby, která se snaží odstranit konkrétní příčinu. Diagnostika se obvykle skládá z vyšetření lékařem, provedení různých krevních testů a vyšetření ultrazvukem.

Samotná terapie by měla být přísně cílena, zohledňující typ poruchy a její příčiny. Součástí léčby je často i doporučení ke změně životního stylu či úpravě stávající medikace, ale samozřejmě většinou i nasazení příslušných léků či provedení příslušného operačního zákroku.

Je velmi důležité, aby celá léčba byla v rukou zkušeného lékaře, obvykle urologa, který se specializuje na oblast andrologie.

Martina Hekerová

Chtěla bych Vám moc poděkovat za přístup Vašich zaměstnanců. Mohu Vám říci, nikdy jsem nezažila tak příjemný, profesionální a srdečný přístup, a to jak ze strany pana doktora Tůmy, tak i sestřičky Chmelářové.

Vždy, když dorazím, okamžitě jdu na řadu. To nemluvím o usměvavém recepčním a recepční. Konzultace a celkové vyšetření je velmi podrobné, dokonce bych řekla, ač to může působit zvláštně, k takovým lidem se člověk vrací s klidem na duši.