Kameny v močových cestách

Jaké mohou být příčiny vzniku kamenů v močových cestách?
- dlouhodobě nízký příjem tekutin, nízký objem moče
- dlouhodobě zvýšený příjem živočišných bílkovin a solí
- změny ve složení bakterií uvnitř střeva při některých onemocněních nebo po léčbě antibiotiky
- vrozená metabolická onemocnění

Jaké mohou být příznaky močových kamenů?

Kameny se mohou projevit náhle vzniklou prudkou bolestí, obvykle v bederní krajině, která někdy vyzařuje do podbřišku. Hovoříme pak o ledvinné kolice. Někdy může být bolest tupá a déle trvající. Dalším možným příznakem je přítomnost krve v moči.

Jak vyšetřujeme pacienta s podezřením na kameny v močových cestách?
Základem vyšetření je rozhovor s pacientem a běžné klinické vyšetření včetně vyšetření moči. Pro stanovení diagnózy je obvykle nutné doplnit vyšetření ultrazvukem a rentgenologické vyšetření (tzv. vylučovací urografie nebo moderněji počítačová tomografie - CT)

Jak léčíme kameny v močových cestách?
Způsob léčby závisí především na lokalizaci kamene (zda je v ledvině, v močovodu nebo v močovém měchýři), na jeho velikosti a předpokládaném chemickém složení:
- tzv. konzervativní (bez použití chirurgického řešení)
- možnost spontánního odchodu konkrementu - tedy situace, kdy pacient kámen sám vymočí (tento postup lze použít u malých kamenů do 5 mm)
- disoluce (rozpuštění - určité druhy kamenů, hlavně z kyseliny močové, lze rozpustit)
- tzv. intervenční (aktivní přístup vedoucí k rozbití nebo odstranění kamene)
- ESWL (rozbití kamene zevní rázovou vlnou)
- endoskopické techniky
- zcela výjimečně otevřené operace

Prevence = metafylaxe
Až u 15 % pacientů se kámen může objevit průběhu různě dlouhé doby znovu. U nemocných s mnohočetnou nebo opakující se litiázou je nutné metabolické vyšetření a dlouhodobé sledování.
- obecná metafylaxe - dietní režimy s přihlédnutím ke složení konkrementu tzn. nižší objem živočišných bílkovin a solí, normální příjem vápníku (mléčné výrobky), dostatečný pitný režim
(objem moče více jak 2000ml). Jedná se o obecnější doporučení, která navrhujeme všem pacientům s kameny
- specifická metafylaxe - léčba s použitím různých léků dle konkrétní situace u daného pacienta

Důležité odkazy