Urologická ambulance

Komplexní odborná ambulantní urologická péče na jednom místě právě pro Vás

Urologické zdraví je dar,
             o který je třeba pečovat

Flexibilní cystoskopie u mužů

Cystoskopie je endoskopické vyšetření močové trubicemočového měchýře. Nejčastějším důvodem k jeho provedení je nález krve v moči, případně i jiné potíže, které budí podezření na některá závažná onemocnění. Krev v moči může být totiž prvním příznakem rakoviny močového měchýře, rakoviny prostaty nebo celé řady dalších chorob.

Muži obvykle považují cystoskopii za velmi nepříjemné a bolestivé vyšetření. Řada z nich dokonce oddaluje návštěvu urologa, právě pro strach z tohoto vyšetření. Tyto obavy mají kořeny hluboko v minulosti, kdy byla cystoskopie prováděna tvrdým kovovým přístrojem, jehož zavádění do močového měchýře způsobovalo velkou bolest.

Proto lékaři UroKlinikum využívají výhradně moderní flexibilní (ohebný) cystoskop Olympus s velmi malým průměrem. Tento přístroj minimalizuje invazivnost vyšetření. Nepříjemné pocity je navíc možno omezit použitím analgetické metody - analgézie ENT (analgézie je postup, které vede k zabránění vnímání bolesti).

 

prim. MUDr. Josef Stolz s flexibilním endoskopem - UroKlinikum Praha

 

 

Je třeba zdůraznit, že tyto přístroje již v dnešní době nepoužíváme a strach již není na místě. K dispozici máme tenké, ohebné nástroje, které označujeme jako flexibilní cystoskopy (viz obrázek). Zavádění není díky jejich ohebnosti o nic nepříjemnější, než běžné cévkování. Před vyšetřením zavádíme do močové trubice speciální gel, který způsobí její znecitlivění a nepříjemný pocit snižuje. Navíc existují moderní možnosti, jak omezit nepříjemné vnímání během výkonu. Naši odborníci doporučují použití inhalační analgézie během výkonu.

Současně je třeba zdůraznit, že cystoskopie není nutná u všech pacientů vyšetřovaných na urologii. Její provedení urolog vždy pečlivě zvažuje na základě konkrétních nálezů.

Názory pacientů

Jiří P., Praha Jiří P., Praha

Děkuji profesoru Babjukovi a celému týmu za to, že rychle a efektivně vyřešil mé zdravotní obtíže. Skvělá péče a přístup s jakým jsem se zatím nesetkal.

Pavel N., Liberec Pavel N., Liberec

Díky pravidelným preventivním prohlídkám mohu zůstat klidný a nemusím se obávat rakoviny prostaty.

ostatní názory