Češi a mužská obřízka

20.11.2015 -

„Když ji někomu navrhnu, váhá,“ říká urolog MUDr. Josef Stolz

www.zena-in.cz: Mužská obřízka přináší celou řadu výhod, avšak existuje i spousta argumentů hovořící proti ní. Jaké to jsou? A narůstá počet Čechů zbavujících se předkožky penisu? Zda nechat obřezat svého syna, uvažuje i Nikola (31). Více o mužské obřízce nastíní primář urologické kliniky Uroklinikum, MUDr. Josef Stolz, MBA.

Její manžel je Američan a obřízku v dětství prodělal, stejně přes 70 procent jeho spoluobčanů. „Připadá mu to mnohem lepší a hygieničtější. Takže teď chce, aby tento zákrok podstoupil i náš potomek. Já si ale nejsem jistá, jestli je to správné rozhodnutí,“ váhá nastávající maminka.

Na celém světě je obřezána čtvrtina mužské populace, ať už z náboženských, zdravotních či estetických důvodů. V USA v současné době prodělá tento chirurgický zákrok každé druhé dítě. Dostane se časem tento trend i do České republiky? „Tuto myšlenku nesdílím, zvýšenou poptávku po cirkumcizi nepozorujeme. Naopak, pokud ji někomu ze zdravotních důvodů navrhnu, váhá. Také v USA se od obřízky v dětství paušálně ustupuje,“ říká Josef Stolz, primář pražské urologické kliniky UroKlinikum s tím, že k počtu obřezaných Čechů nejsou známy žádné statistiky. Odhaduje se však, že v rámci Evropské unie je obřezáno na 5 procent obyvatel.

Kolem mužské obřízky však panuje celá řada mýtů. „Hovoří se například o hypersenzitivitě penisu, vyšší výkonnosti při pohlavním styku a podobně,“ vyjmenovává nejčastější pověry. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody tohoto zákroku?

Výhody mužské obřízky

• Na předkožce mohou při pohlavním styku vznikat mikrotrhlinky, které usnadňují přenos nemocí a infekcí. Obřízka tak prý snižuje riziko nákazy HIV, až o 60 procent.
  • Bez předkožky není živné půdy pro bakterie a plísně, kterým vyhovuje teplé a vlhké prostředí.
  • Snižuje se riziko infekce močových cest.
  • Klesá riziko rakoviny penisu a přenosu rakoviny děložního čípku.
  • Zbaví potíží muže trpící fimózou a parafimózou (zúžená předkožka penisu), bolest při pohlavním styku, záněty a podobně. Tyto potíže jsou také nejčastějšími důvody pro obřízku Čechů.

Nevýhody mužské obžízky

• Chybí předkožka, která udržuje žalud vlhký a měkký, chrání jej před třením.
  • Po obřízce nesnižuje předkožka tření při pohlavním styku a chybí také coby pomůcka při masturbaci.
  • Ztrátou předkožky se muži připraví o erotogenní zónu, jelikož je protkána velkým množstvím erotogenních receptorů.
  • Předkožka údajně pomáhá stimulovat G-bod (pokud existuje).
  • V případě nemluvňat ochraňuje předkožka žalud před výkaly v plenkách.
  • Někteří muži mají pocit snížené citlivosti, jiní nic takového nepozorují. Podle lékařů jde o velmi individuální věc. Snížení citlivosti však nebylo prokázáno.

Pokud muž zváží výhody i nevýhody zákroku a rozhodne se obřízku podstoupit, co jej vlastně čeká? „Jedná se o malý chirurgický zákrok, který muži běžně podstupují v lokální anestezii. Zhojení předpokládáme obvykle do 14 dní,“ vysvětluje Josef Stolz. Jedinou překážkou bránící výkonu zhruba patnáctiminutového zákroku může být vážné onemocnění, kdy by výhody obřízky nevyvážily byť jen malé riziko chirurgického výkonu.

Co je mužská obřízka (cirkumcize)?

Odstranění předkožky, tedy kožní řasy překrývající žalud penisu. Obřízka může být buď úplná, nebo částečná. Objednat se na ni můžete na urologii s operačním sálem, chirurgii, či k plastickým chirurgům. Nejde-li o obřízku ze zdravotních důvodů, činí její průměrná cena 15 tisíc korun. Pořídíte ji ale i levněji.

MUDr. Josef Stolz, MBA

V současnosti působí jako primář UroKlinikum a na Urologické klinice FN Motol. Studoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Poté pracoval na Urologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V roce 1997 složil atestaci prvního stupně a v roce 2001 atestaci druhého stupně z urologie. Od roku 2002 se účasnil výuky studentů 1. lékařské fakulty ve funkci odborného asistenta.

UroKlinikum soutěží o post Ordinace roku 16.03.2018
UroKlinikum soutěží o post Ordinace roku

UroKlinikum soutěží o post Ordinace roku. Byli jste s naší péčí spokojeni? Zapojte se a dejte nám hlas.

Nechte si zkontrolovat prostatu 27.10.2017
Nechte si zkontrolovat prostatu

Je vám 50 až 65 let? Zapojte se do projektu VZP Časný záchyt rakoviny prostaty.