Urologická ambulance

Komplexní odborná ambulantní urologická péče na jednom místě právě pro Vás

Urologické zdraví je dar,
             o který je třeba pečovat

Češi a mužská obřízka

20.11.2015 -

„Když ji někomu navrhnu, váhá,“ říká urolog MUDr. Josef Stolz

Mužská obřízka přináší celou řadu výhod, avšak existuje i spousta argumentů hovořící proti ní. Jaké to jsou?

www.zena-in.cz: Mužská obřízka přináší celou řadu výhod, avšak existuje i spousta argumentů hovořící proti ní. Jaké to jsou? A narůstá počet Čechů zbavujících se předkožky penisu? Zda nechat obřezat svého syna, uvažuje i Nikola (31). Více o mužské obřízce nastíní primář urologické kliniky Uroklinikum, MUDr. Josef Stolz, MBA.

Její manžel je Američan a obřízku v dětství prodělal, stejně přes 70 procent jeho spoluobčanů. „Připadá mu to mnohem lepší a hygieničtější. Takže teď chce, aby tento zákrok podstoupil i náš potomek. Já si ale nejsem jistá, jestli je to správné rozhodnutí,“ váhá nastávající maminka.

Na celém světě je obřezána čtvrtina mužské populace, ať už z náboženských, zdravotních či estetických důvodů. V USA v současné době prodělá tento chirurgický zákrok každé druhé dítě. Dostane se časem tento trend i do České republiky? „Tuto myšlenku nesdílím, zvýšenou poptávku po cirkumcizi nepozorujeme. Naopak, pokud ji někomu ze zdravotních důvodů navrhnu, váhá. Také v USA se od obřízky v dětství paušálně ustupuje,“ říká Josef Stolz, primář pražské urologické kliniky UroKlinikum s tím, že k počtu obřezaných Čechů nejsou známy žádné statistiky. Odhaduje se však, že v rámci Evropské unie je obřezáno na 5 procent obyvatel.

Kolem mužské obřízky však panuje celá řada mýtů. „Hovoří se například o hypersenzitivitě penisu, vyšší výkonnosti při pohlavním styku a podobně,“ vyjmenovává nejčastější pověry. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody tohoto zákroku?

Výhody mužské obřízky

 • Na předkožce mohou při pohlavním styku vznikat mikrotrhlinky, které usnadňují přenos nemocí a infekcí. Obřízka tak prý snižuje riziko nákazy HIV, až o 60 procent.
 • Bez předkožky není živné půdy pro bakterie a plísně, kterým vyhovuje teplé a vlhké prostředí.
 • Snižuje se riziko infekce močových cest.
 • Klesá riziko rakoviny penisu a přenosu rakoviny děložního čípku.
 • Zbaví potíží muže trpící fimózou a parafimózou (zúžená předkožka penisu), bolest při pohlavním styku, záněty a podobně. Tyto potíže jsou také nejčastějšími důvody pro obřízku Čechů.

Nevýhody mužské obžízky

 • Chybí předkožka, která udržuje žalud vlhký a měkký, chrání jej před třením.
 • Po obřízce nesnižuje předkožka tření při pohlavním styku a chybí také coby pomůcka při masturbaci.
 • Ztrátou předkožky se muži připraví o erotogenní zónu, jelikož je protkána velkým množstvím erotogenních receptorů.
 • Předkožka údajně pomáhá stimulovat G-bod (pokud existuje).
 • V případě nemluvňat ochraňuje předkožka žalud před výkaly v plenkách.
 • Někteří muži mají pocit snížené citlivosti, jiní nic takového nepozorují. Podle lékařů jde o velmi individuální věc. Snížení citlivosti však nebylo prokázáno.

Pokud muž zváží výhody i nevýhody zákroku a rozhodne se obřízku podstoupit, co jej vlastně čeká? „Jedná se o malý chirurgický zákrok, který muži běžně podstupují v lokální anestezii. Zhojení předpokládáme obvykle do 14 dní,“ vysvětluje Josef Stolz. Jedinou překážkou bránící výkonu zhruba patnáctiminutového zákroku může být vážné onemocnění, kdy by výhody obřízky nevyvážily byť jen malé riziko chirurgického výkonu.

Co je mužská obřízka (cirkumcize)?

Odstranění předkožky, tedy kožní řasy překrývající žalud penisu. Obřízka může být buď úplná, nebo částečná. Objednat se na ni můžete na urologii s operačním sálem, chirurgii, či k plastickým chirurgům. Nejde-li o obřízku ze zdravotních důvodů, činí její průměrná cena 15 tisíc korun. Pořídíte ji ale i levněji.

MUDr. Josef Stolz, MBA

V současnosti působí jako primář UroKlinikum a na Urologické klinice FN Motol. Studoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Poté pracoval na Urologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V roce 1997 složil atestaci prvního stupně a v roce 2001 atestaci druhého stupně z urologie. Od roku 2002 se účasnil výuky studentů 1. lékařské fakulty ve funkci odborného asistenta.

Podobné aktuality

UroKlinikum zvítězilo v soutěži Ordinace roku 2017 25.04.2018
UroKlinikum zvítězilo v soutěži Ordinace roku 2017

UroKlinikum - Urologická klinika Praha - obsadilo hned dvě místa v soutěži Ordinace roku.

Rakovinu prostaty odoperuje robot 23.04.2018
Rakovinu prostaty odoperuje robot

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. - hlavní lékař UroKlinikum a přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol - představil na tiskové konferenci robotický systém DaVinci Xi. Ten bude ve FN Motol vykonávat urologické výkony.

Názory pacientů

Jiří P., Praha Jiří P., Praha

Děkuji profesoru Babjukovi a celému týmu za to, že rychle a efektivně vyřešil mé zdravotní obtíže. Skvělá péče a přístup s jakým jsem se zatím nesetkal.

Pavel N., Liberec Pavel N., Liberec

Díky pravidelným preventivním prohlídkám mohu zůstat klidný a nemusím se obávat rakoviny prostaty.

ostatní názory