Urologická ambulance

Komplexní odborná ambulantní urologická péče na jednom místě právě pro Vás

Urologické zdraví je dar,
             o který je třeba pečovat

Blood in urine

Finding blood in the urine always requires close attention. The amount of blood in the urine may vary, which is reflected in the appearance of the urine. Sometimes it is just a slight reddish discoloration, sometimes the urine may be bright red or may even contain blood clots. The occurrence of blood in the urine may be accompanied by other symptoms, such as pain in the back or lower abdomen, burning sensation when urinating or other urination problems. It is important to know that the problems may be caused by some very serious diseases and their risk is not lower even if the red coloration of the urine disappears soon after.

The causes may differ from inflammation and stones in the urinary tract to benign prostate enlargement. These symptoms may be, however, caused by very dangerous tumours, such as cancers of the bladder or kidneys. Blood in the urine is a significant warning symptom that often helps to discover the diagnosis and start early treatment.

The patient who notices some blood in the urine should quickly contact a urologist. The doctor will perform a careful examination, the extent of which depends on the diagnosis.

In case you have noticed some blood in your urine, do not hesitate to contact us. We will arrange a fast and thorough examination for you made by our specialists who will set the diagnosis and suggest next steps.

Názory pacientů

Jiří P., Praha Jiří P., Praha

Děkuji profesoru Babjukovi a celému týmu za to, že rychle a efektivně vyřešil mé zdravotní obtíže. Skvělá péče a přístup s jakým jsem se zatím nesetkal.

Martina Hekerová

Chtěla bych Vám moc poděkovat za přístup Vašich zaměstnanců. Mohu Vám říci, nikdy jsem nezažila tak příjemný, profesionální a srdečný přístup, a to jak ze strany pana doktora Tůmy, tak i sestřičky Chmelářové.

Vždy, když dorazím, okamžitě jdu na řadu. To nemluvím o usměvavém recepčním a recepční. Konzultace a celkové vyšetření je velmi podrobné, dokonce bych řekla, ač to může působit zvláštně, k takovým lidem se člověk vrací s klidem na duši.

 

ostatní názory