Urologická ambulance

Komplexní odborná ambulantní urologická péče na jednom místě právě pro Vás

Urologické zdraví je dar,
             o který je třeba pečovat

Urologický seriál - nejčastější potíže

07.11.2013 -

Naším miniseriálem bychom chtěli laické veřejnosti přiblížit nejčastější urologické nemoci. V prvním díle se  podíváme na zvětšenou prostatu, která trápí muže.

Urologie je obor, který se zabývá poruchami močení, záněty močových cest, kamínky v močových cestách, poruchy erekce ale i nádory v těchto orgánech, zejména nádory prostaty, ledvin, močového měchýře a varlat. Urologické nemoci a potíže postihují jak muže tak ženy.

Naším miniseriálem bychom chtěli laické veřejnosti přiblížit nejčastější urologické nemoci. V prvním díle se  podíváme na zvětšenou prostatu, která trápí muže.

 

1. Zvětšená (zbytněná) prostata

U mužů díky působení hormonu testosteronu dochází k  zvětšování (zbytňování) prostaty což ve významném procentu může později vést k poruchám močení. Tyto poruchy se mohou projevovat špatným odtokem moči z močového měchýře a častým močením v nočních hodinách.

Hlavním úkolem urologického vyšetření je zhodnotit míru potíží, vyloučit jiný problém a souběh zvětšené prostaty a nádoru prostaty.

Naši lékaři v Urokolinikum zvětšenou prostatu  léčí moderně a bezbolestně díky pokrokovým metodám, které současná medicína nabízí.

 

 

2. Vasektomie - antikoncepce

Velice diskutovaným tématem v urologii je mužská antikoncepce.

Vasektomie je pokládána za nejspolehlivější formu mužské antikoncepce.

Tuto jednoduchou, ale efektivní formu antikoncepce podstupuje v Severní Americe  ročně  mezi 200 000 až 300 000 Američanů.

Princip vasektomie spočívá v přerušení obou chámovodů, které provedeme během krátkého operačního výkonu v místním znecitlivění (lokální anestezii). Tím zamezíme vstupu spermií do ejakulátu.

Vasektomie je ideální volbou pro páry, které již mají  děti a další  potomky  si již nepřejí a přitom žena  netoleruje hormonální či jiný typ antikoncepce.

V UroKlinikum našim klientům nabízíme možnost vasektomie formou ambulantního výkonu trvajícího 30-40 minut, který provádíme v lokální anestezii na našem operačním sále. (Foto)

Výkonu předchází komplexní urologické vyšetření v trvání cca 30 minut.

 

 

4. Infekce močových cest, uroinfekce u žen

Jako infekci močových cest označujeme situaci, kdy je v moči přítomný nějaký patogen (cizorodý zárodek). Tímto patogenem bývá nejčastěji bakterie, vzácněji virus nebo plíseň. Zánět může postihnout pouze močový měchýř (hovoříme pak o cystitidě), může však proniknout i do horních močových cest a způsobit zánět ledvin (tzv. pyelonefritidu).

Zánět močového měchýře se projevuje bolestivým nucením na močení, častým močením, často i po několika minutách, a pálením při močení. Teplota bývá obvykle pouze zvýšená, maximálně 37,5 OC.

Při zánětu ledvin je stav závažnější, objevují se vysoké horečky, bolesti v bederní krajině, pacientka je unavená, často až schvácená.

Vznik takových příznaků vyžaduje vždy rychlé urologické vyšetření. Jeho součástí je vyšetření moči a celkové urologické vyšetření. Vzhledem k anatomickému uspořádaní je četnou uroinfekci  u žen  výrazně vyšší než u mužů. Lze říci, že významná část žen trpí uroinfekci  1x ročně. Z této skupiny  cca ¼ žen trpí opakovanými infekcemi .

Za opakované, chronické záněty považujeme záněty které se  vyskytují u ženy více než 3x  ročně.

Příčinou může být vrozená dispozice, ale i jiné urologické onemocnění, které opakování infekcí napomáhá.  Každá žena, která trpí opakovanými infekcemi, by neměla svůj stav bagatelizovat, ale měla by navštívit erudovaného urologa. Opakované infekce močových cest, hlavně záněty močového měchýře, výrazně tak ztěžují život. Vyskytují se navíc často u mladých žen, kde představují komplikaci v pracovním i osobním životě.

Všechny tyto potíže lze ovlivnit a léčit. Vyžaduje to jen pečlivé vyšetření a volbu správného postupu.

 

Trpíte-li některým z těchto problémů, neváhejte kontaktovat naše odborníky, rádi vám poradí a pomohou.

 

 

Podobné aktuality

UroKlinikum zvítězilo v soutěži Ordinace roku 2017 25.04.2018
UroKlinikum zvítězilo v soutěži Ordinace roku 2017

UroKlinikum - Urologická klinika Praha - obsadilo hned dvě místa v soutěži Ordinace roku.

Rakovinu prostaty odoperuje robot 23.04.2018
Rakovinu prostaty odoperuje robot

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. - hlavní lékař UroKlinikum a přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol - představil na tiskové konferenci robotický systém DaVinci Xi. Ten bude ve FN Motol vykonávat urologické výkony.

Názory pacientů

Pavel N., Liberec Pavel N., Liberec

Díky pravidelným preventivním prohlídkám mohu zůstat klidný a nemusím se obávat rakoviny prostaty.

Pavel M., Český Krumlov

Podstoupil jsem malý operační zákrok, vasektomii v Uroklinikum. Vše proběhlo k mé spokojenosti, přesně jak bylo naplánovano a to diky vysoké kvalitě personálu a vybavení. Děkuji.

ostatní názory