Rakovinu prostaty odoperuje robot

23.04.2018 -

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. - hlavní lékař UroKlinikum a přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol - představil na tiskové konferenci robotický systém DaVinci Xi. Ten bude ve FN Motol vykonávat urologické výkony.

Současná medicína směřuje ke snižování zákroků, při nichž vyšetřovací nástroje nebo přístroje pronikají dovnitř organismu, a tedy ke snížení jejich dopadu na další život nemocného. „Plně se to projevuje i v léčbě nádorových onemocnění, kde se snažíme skloubit princip radikality, tedy úplného a bezpečného odstranění nádoru, s principem mininvazivity," říká prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.

Mezi nejčastěji prováděný robotický výkon patří operace rakoviny prostaty. Robotická operace přináší lepší funkční výsledky - nižší riziko inkontinence a impotence po výkonu. Tento typ operace také zásadním způsobem snižuje krevní ztráty během výkonu, snižuje riziko komplikací, zmenšuje bolest po výkonu, zkracuje dobu hospitalizace a zrychluje návrat do běžného života. Dále umožňuje bezpečné provedení výkonu v mimořádně špatně dostupných oblastech. Ve srovnání s běžnou laparoskopií je tedy možný miniinvazivní výkon u většího počtu pacientů. Technologie také přináší řadu novinek zlepšujících detekci nádorových ložisek během výkonu.

Tzv. operační robot se skládá ze tří komponentů: čtyřramenného systému, přístrojové věže a konzole - vlastního pracoviště operatéra. Robotická operace je laicky řečeno „vylepšená" laparoskopie. Při ní jsou do těla pacienta z několika vstupů (vpichů) zavedeny nástroje s pohyblivým kloubem, které ovládá operatér z vnějšku.

Rakovinu prostaty odoperuje robot.

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. představil robotický systém pro urologické výkony.

UroKlinikum zvítězilo v soutěži Ordinace roku 2017 25.04.2018
UroKlinikum zvítězilo v soutěži Ordinace roku 2017

UroKlinikum - Urologická klinika Praha - obsadilo hned dvě místa v soutěži Ordinace roku.

UroKlinikum soutěží o post Ordinace roku 16.03.2018
UroKlinikum soutěží o post Ordinace roku

UroKlinikum soutěží o post Ordinace roku. Byli jste s naší péčí spokojeni? Zapojte se a dejte nám hlas.