Urologická ambulance

Komplexní odborná ambulantní urologická péče na jednom místě právě pro Vás

Urologické zdraví je dar,
             o který je třeba pečovat

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. mezi 5 nejvýznačnějšími českými onkology

10.02.2015 -

Magazín Pátek LN zařadil Prof. MUDr. Marka Babjuka, CSc. mezi 5 nejvýznačnějších českých onkologů.

 

Magazín Pátek LN zařadil Prof. MUDr. Marka Babjuka, CSc. mezi 5 nejvýznačnějších českých onkologů.

Stojí v první linii boje proti nádorovým onemocněním a patří v něm mezi nejúspěšnější. Čtyři špičkoví onkologové a jedna vynikající onkoložka mluví o tom, jak už dnes nemusí před pacienty nic tajit, jak se je daří lépe diagnostikovat i léčit a jak je pro ně pořád těžké sdělovat jim smutné zprávy.

 

Hluboko v útrobách rozlehlé pražské nemocnice Motol se skrývá urologická klinika 2. Fakultní nemocnice, které předsedá profesor Marek Babjuk. Hovor vedeme v jeho kanceláři, jejíž stěny pokrývají tak dvě desítky děl českých grafiků. Ač mluvíme o vzrůstajícím výskytu prakticky všech druhů nádorů orgánů spadajících do urologie, vyzařuje profesor Babjuk intenzivní naději. Věří ve svůj obor. A přitom na otázku, jak si v urologických nádorech Česko stojí, střelí rovnou do černého. „urologické nádory patří k velmi častým nádorům, rakovina prostaty je dnes v Česku nejčastější mužské nádorové onemocnění. Rakovina varlat patří mezi vůbec nejčastější nádory mužů mladšího věku a například nádory ledvin mají v Česku jeden z vůbec největších výskytů ve světě. Dlouho jsme byli na prvním místě, podle nejnovějších dat nás předstihlo jen Lotyšsko,“ říká s tím, že výskyt řady nádorů se za poslední dvě desetiletí až zdvojnásobil.

Pproblém je, že známe je některé příčiny vzniku nádorových onemocnění. „u vysokého výskytu nádorů si něco dokážeme vysvětlit, ale něco ne. proč máme téměř nejvíce nádorů ledvin na světě, nevíme. Zřejmě je to dáno nějakým faktorem v prostředí, největší výskyt je v jižních a západních Čechách a zdá se, že podobně vysoký výskyt je i v přilehlých částech Německa. Zřejmě tam nějaký vliv prostředí bude, běží řada výzkumů, ale vysvětlení ještě nepadlo,“ uvažuje. V případě nádorů močového měchýře se podle něj jednoznačně prokázala souvislost s kouřením, které čtyřikrát zvyšuje riziko, že pacient onemocní a že onemocnění bude mít horší průběh. u rakoviny prostaty je to složitější. onemocnění a jeho zvyšující se počet jsou důsledkem nejen vyššího výskytu nádorů obecně, ale i důsledkem lepší diagnostiky, než jakou jsme měli před pár lety.

Velké změny

Naše znalosti o chování nádorů se zvýšily. o co méně jasné jsou důvody, proč rakovina ve varleti, prostatě nebo ledvině vzniká, o to více se ví, jak se takový nádor chová, jak je agresivní, jak rychle roste, diagnostika se velice zpřesnila. Zatímco rakovinu varlat je třeba řešit v řádu hodin, rakovina prostaty se vyvíjí pomalu a dává lékařům čas se s pacientem rozhodnout, co dál. Marek Babjuk také vyjmenovává několik léčebných a operativních postupů, které lze navíc různě kombinovat. Zní to trochu, jako by hrál s rakovinou šachy. Když nádor udělá tohle, já zakročím takto. Co se tedy ve světě urologických nádorových onemocnění změnilo? „Hlavním trendem operační léčby urologických nádorů je snížení invazivity. To se týká zavádění laparoskopických, nebo dokonce robotických operací, takže i radikální výkony jsme schopni dělat nikoliv řezem, ale z několika vpichů do stěny břišní,“ vysvětluje. „Druhým trendem je zvětšování radikality výkonů. s tím, jak narůstají naše zkušenosti v operační léčbě i v pooperační péči, jsme dnes schopni provádět náročnější a rozsáhlejší výkony než dříve. A konečně třetím trendem je práce v týmech – úzce spolupracujeme s řadou dalších specialistů, hlavně s onkology.“ Další velmi důležitou změnou je úzká komunikace s pacientem a jeho rodinou. informovaný pacient se také často podílí na volbě léčebné metody – platí to například u rakoviny prostaty. Často se diskutuje o tom, zda a jak pacientovi sdělit diagnózu. „Je na lékaři diagnózu pacientovi sdělit. Měl by se dozvědět pravdu. Naštěstí díky zlepšené diagnostice máme před sebou mnohem více pacientů, kteří mají reálnou šanci na vyléčení,“ říká. „Snažíme se skutečnost příliš nezlehčovat, aby pacient léčbu nepodcenil. Poněkud opatrnější jsme při sdělování prognózy, zvláště je-li špatná. Myslím si, že lékař má říkat pravdu, ale vždy také dávat pacientovi naději.“ Rovnou s diagnózou tedy pacient uslyší výčet možných léčebných postupů. Bezprostřední reakce při sdělení diagnózy se prý nemění, jsou dané podstatou toho kterého člověka. Ale změnila se informovanost populace a míra, s jakou o sebe lidé pečují. „Dříve také drtivou většinu pacientů nezajímalo, jak je lékař bude léčit, neptali se na to a lékař jim to neříkal. Dnes pacienti přicházejí s mnoha informacemi, třeba z internetu,“ srovnává onkolog. „Skutečnost, že se lidé zajímají o své zdraví, je pozitivní – z pacienta se tak stává náš partner. Jiným problémem je nízká kvalita řady internetových stránek. Úkolem odborníků je připravit webové portály, kde pacienti naleznou garantované a správné informace, které jsou v souladu s poznatky současné vědy. Výhodou je, že odborné společnosti dnes připravují doporučené postupy pro jednotlivé typy nádorových onemocnění. Taková doporučení například připravuje i Evropská urologická společnost – sám se aktivně podílím na materiálech o nádorech močového měchýře.“

Nemoc vysokého věku

Když před pětatřiceti lety Marek Babjuk s medicínou začínal, velkou část nádorů prostaty na urologii zachytili až ve chvíli, kdy měl pacient metastáze. Dnes se díky krevním testům a měření PSA, a tedy zachycení rakoviny prostaty už v raném stadiu drtivá většina pacientů uzdraví. Věk člověka se za posledních sto let skokově zvýšil a s ním i pravděpodobnost, že se setká s některým z nádorových onemocnění. „Je to tak, například rakovina prostaty je rakovinou vysokého věku. Když byly vyšetřovány prostaty mužů ve věku nad osmdesát let, kteří zemřeli na nějaké jiné onemocnění, úrazy, infarkty a podobně, zjistilo se, že více než polovina z nich měla v prostatě ložiska rakovinného charakteru,“ říká. „Proto jeho nález u muže, kterému je více než osmdesát, většinou nepředstavuje ohrožení života. Jinak je tomu ale u mladých mužů – zde musíme onemocnění aktivně diagnostikovat a léčit tak, abychom jim umožnili dožít se vysokého věku.“ Zvyšující se výskyt nádorových onemocnění je smutnou realitou Moderní medicína dělá maximum pro to, aby dopady na lidský život byly minimální. Na druhou stranu skutečnost, že žijeme déle, by měli lidé přijmout i s tím, že je to něčím vykoupeno. „Myslím si, že pokora vůči životu je nesmírně důležitá,“ uzavírá Marek Babjuk. „Jezdím rád do zemí, kde se lidem nedaří tak dobře jako nám. Taková zkušenost mě pokaždé vrací k tomu, vážit si všeho, co máme.“

Podobné aktuality

UroKlinikum zvítězilo v soutěži Ordinace roku 2017 25.04.2018
UroKlinikum zvítězilo v soutěži Ordinace roku 2017

UroKlinikum - Urologická klinika Praha - obsadilo hned dvě místa v soutěži Ordinace roku.

Rakovinu prostaty odoperuje robot 23.04.2018
Rakovinu prostaty odoperuje robot

Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. - hlavní lékař UroKlinikum a přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol - představil na tiskové konferenci robotický systém DaVinci Xi. Ten bude ve FN Motol vykonávat urologické výkony.

Názory pacientů

Pavel M., Český Krumlov

Podstoupil jsem malý operační zákrok, vasektomii v Uroklinikum. Vše proběhlo k mé spokojenosti, přesně jak bylo naplánovano a to diky vysoké kvalitě personálu a vybavení. Děkuji.

Martina Hekerová

Chtěla bych Vám moc poděkovat za přístup Vašich zaměstnanců. Mohu Vám říci, nikdy jsem nezažila tak příjemný, profesionální a srdečný přístup, a to jak ze strany pana doktora Tůmy, tak i sestřičky Chmelářové.

Vždy, když dorazím, okamžitě jdu na řadu. To nemluvím o usměvavém recepčním a recepční. Konzultace a celkové vyšetření je velmi podrobné, dokonce bych řekla, ač to může působit zvláštně, k takovým lidem se člověk vrací s klidem na duši.

 

ostatní názory