Novinka v ČR: Termochemoterapie pro pacienty s nádorem močového měchýře

14.01.2016 -

Jedinečný systém Synergo pomáhá snížit riziko opakování nádorů močového měchýře a může pacienty zachránit před nutností odstranění měchýře.

Intravezikální termochemoterapie v léčbě povrchových nádorů močového měchýře - léčebná modalita nově dostupná v ČR

Základem léčby povrchových nádorů močového měchýře je endoskopické odstranění nádoru přes močovou trubici. U vysokého procenta pacientů však dochází během dalšího sledování k opakovanému vzniku nádoru, stává se to až u 80 % pacientů. V některých případech dokonce dochází i ke zhoršení charakteru nádoru v době jeho opakování. Nádorové onemocnění pak může dalším šířením ohrozit i život pacienta, proto léčba vyžaduje radikální řešení - odstranění celého močového měchýře.

Cílem léčby je snížit riziko opakování nádorů a předejít zhoršení charakteru onemocnění. Je-li léčba účinná, může nemocného zachránit před nutností odstranění močového měchýře.

Jednou z možností, jak riziko opakování snížit je opakované podání cytostatika přímo do močového měchýře, které provádíme v přesně daných intervalech (týdenních nebo později měsíčních) vždy pro danou chvíli zavedenou cévkou. Bohužel i tato léčba někdy selhává a nádor se i nadále opakuje.

V poslední době se ukazuje, že účinnost podaného cytostatika může zvýšit současné ohřátí stěny močového měchýře na teplotu 45-48 stupnů Celsia pomocí radiofrekvenčních vln. K aplikaci je používán systém Synergo, který sestává z vlastního přístroje a speciálního katétru.

Ve světě probíhá řada studií, jejich první výsledky se zdají být velmi nadějné. Zdá se, že se intravezikální termochemoterapie stane alternativou k podání BCG vakcíny do močového měchýře, které je celosvětově nedostatek a v ČR je k dispozici v zcela omezeném a nedostatečném množství.

Systém Synergo je nově k dispozici pro pacienty UroKliniky od prosince 2015.

Jeho využití je vhodné zvláště u pacientů s opakovaně vznikajícími nádory měchýře, kde byla předchozí léčba neúspěšná a kde je využití tohoto systému jedinou možností jak zabránit nutnosti odstranění celého močového měchýře.

O konkrétní možnosti použití ve vašem případě je možné se poradit s našimi odborníky.

Nechte si zkontrolovat prostatu 27.10.2017
Nechte si zkontrolovat prostatu

Je vám 50 až 65 let? Zapojte se do projektu VZP Časný záchyt rakoviny prostaty.

V UroKlinikum se přidáme ke stávce jen minutou ticha 17.10.2017
V UroKlinikum se přidáme ke stávce jen minutou ticha

UroKlinikum se 18.10.2017 přidá k celorepublikové stávce poskytovatelů ambulantní péče pouze minutou ticha.